9.12.1
Odpovědnost zaměstnavatele
Ing. Miloslav Kočí
Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci i všech fyzických osob, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích, s ohledem na rizika jejich možného ohrožení života a zdraví (§ 101 odst. 1, 5 ZP).
NahoruProč je nutné se zabývat BOZP
BOZP je souhrn opatření technických, organizačních a výchovných pro snižování pravděpodobnosti pracovního úrazu, nemoci z povolání a je tedy prevencí rizik. Pracovní úrazy představují pro zaměstnance bolest, invaliditu, ztrátu života, pro zaměstnavatele ztráty a náklady, případně důsledky trestněprávní pro vedoucí pracovníky společnosti.
Zedník na stavbě spadl z lešení z výšky 6 m a na místě zemřel. Na lešení nebylo instalováno zábradlí, lešení nebylo provedeno podle bezpečnostních předpisů. Zedník měl manželku a 2 nezaopatřené děti. Zaměstnavatel je povinen v souvislosti s tímto úrazem zaplatit (výše skutečných nákladů bude závislá na mnoha faktorech, a proto je příklad jen demonstrativní –ceny roku 2010):
-
Náhradu nákladů spojených s pohřbem (vlastní pohřeb, 1/3 oblečení pozůstalých na pohřeb – 2 sourozenci, manželka, 2 nezaopatřené děti, zřízení náhrobku, cestovní výlohy) ........45 000 Kč.
-
Náhradu na výživu pozůstalých (80 % průměrného výdělku 25 000 Kč – důchod) 8 000 Kč měsíčně po dobu 15 let (podle stáří pracovníka a nezaopatřených dětí) ......... 1 440 000 Kč.
-
Jednorázové odškodnění manželce a dětem 3 x 240 000 Kč ......... 720 000 Kč.
-
Náhrada věcné škody (rozbité hodinky) ......... 1 000 Kč.
-
Pokutu udělenou inspektorátem práce (možnost do výše 1 000 000 Kč) ......... 500 000 Kč.
CELKEM ........... 2 708 000 Kč
NahoruPřímé náklady úrazu pro zaměstnavatele
Zaměstnavatel namítne, že proto si platí zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu. Podle § 10 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 125/1993 Sb., při zvlášť závažném porušení předpisů BOZP ze strany zaměstnavatele (což v daném případě chybějící zábradlí na lešení je) pojišťovna vyplacenou náhradu vyžaduje zpět.
NahoruNepřímé náklady úrazu
Nepřímé náklady úrazu jsou – šetření úrazu, jednání s inspektorátem práce, zdržování zaměstnanců při úrazu a jeho šetření, odstranění nedostatků na stavbě, jednání s pozůstalými, urychlené přijetí nového pracovníka, školení nového pracovníka, zapracování, přesčasy pro splnění termínu dodávky. Dalším nepřímým nákladem je skutečnost, že společnost tím, že nedbá o BOZP, může ztratit svou dobrou pověst – tyto informace se "rozkřiknou", což může mít dopad nejen do její schopnosti…